Ostali Sportovi

Braima Suncar Dabo: Upoznajte trkača koji je zaustavio utrku kako bi pomogao drugaru da završi

U modernom svijetu sporta, sve veća razina natjecanja uglavnom se poklapa sa sportašima koji su opsjednuti pobjeđivanjem, što je vjerojatno razlog zašto sportski duh često zaostaje. Ali, nije sve u pobjedi. Iako nitko ne namjerava izgubiti, pobjednika ne definiraju samo završnice postolja, trofeji i novac - na što je podsjetio sve Braima Suncar Dabo 27. rujna.

Tijekom utrke na 5000 metara prvog dana IAAF-ovog svjetskog atletskog prvenstva, službenici i prepun stadion Khalifa u Dohi nisu trebali štopericu ili mjernu traku za identifikaciju najvećeg pobjednika, Daboa Gvineje Bissaua, unatoč tome što su izgubili utrku, bio miljama daleko od svojih suparnika da potraži tu čast.

Braima Suncar Dabo: Trkač koji je personificirao sportski duh na svjetskom atletskom prvenstvu

Dabo i njegov suparnik Jonathan Busby našli su se u konkurenciji samo za ponos nakon što su već zaostali u utrci. Ali, posljednji krug razvio je neku dramu dok je Busby usporio do gotovo puzanja niz leđa, nesigurno se trgnuvši naprijed i izgledajući blizu kolapsa.

Iako je 33-godišnjak gotovo odustao od završetka utrke, Dabo mu je spasio i stvorio jedan od najsrdačnijih sportskih trenutaka u posljednje vrijeme.

Zaustavivši vlastitu utrku, Dabo je podržao kolegu i pomogao mu oko 200 metara do cilja. Dok je cijeli stadion navijao za dvojac, Busby je završio utrku i srušio se nakon što je prešao liniju, na kraju odveden u invalidskim kolicima.

»Samo sam željela pomoći momku da završi utrku. Htio sam mu pomoći da prijeđe granicu. Mislim da bi itko u toj situaciji učinio istu stvar ', rekao je Dabo, 26-godišnjak koji također studira u Portugalu, nakon utrke.

I Busby i Dabo jedini su sportaši iz svojih zemalja na svjetskim prvenstvima. Obojica su se natjecala po posebnim pozivnicama koje omogućavaju zemljama bez jakih staza da pošalju jednog sportaša na prvenstvo, čak i ako taj sportaš nije ispunio kvalifikacijske standarde.

Dok je Dabo završio gotovo pet minuta iza pobjednika u vrućini Selemona Barege (Etiopija), ipak je uspio zabilježiti vrijeme od 18 minuta i 10,87 sekundi - svoj osobni rekord unatoč zaustavljanju i pomaganju Busbyju u posljednjem krugu. I, njegovo neusporedivo sportsko ponašanje ga na kraju čini ni manje ni više nego osvajačem zlatne medalje za njegovu srčanu gestu.